Aktualności
Znaczenie statusu konsumenta w sprawach frankowych.
W sprawach frankowych istotne znaczenie dla tzw. frankowiczów ma status konsumenta. Oznacza on bowiem możliwość badania przez sądy umów kredytów zawartych w walucie obcej pod kątem abuzywności (wadliwości) ich postanowień.
Można się o tym przekonać analizując wydane ostatnio przez Sąd Apelacyjny w Warszawie orzeczenie o sygn. akt VII Aga 799/20. Jak wynika ze stanu faktycznego w tej sprawie, małżonkowie przedsiębiorcy zaciągnęli w 2007 roku kredyt w wysokości 2 mln zł indeksowany kursem franka szwajcarskiego na zakup nieruchomości komercyjnej na rynku wtórnym (część natomiast miała zostać przeznaczona na spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu). Zarzucili oni umowie kredytu frankowego abuzywność postanowień ze względu na klauzule indeksacyjne, które w dowolny sposób mogły ustalać wysokość ich długu.
Sąd okręgowy jednak stanął na stanowisku, iż przedmiotowa umowa nie jest umową konsumencką, bowiem do takiego uznania konieczny jest brak bezpośredniego związku między umową a działalnością gospodarczą osoby, która ją zawarła. Natomiast kredytowany budynek przeznaczony był na wynajem i należał do spółki, której małżonkowie byli udziałowcami.
W apelacji małżonkowie za pośrednictwem pełnomocnika wskazali, iż cel konsumencki nie ogranicza się jedynie do konsumpcji oraz nawet jeżeli kontrahent przedstawia się jako przedsiębiorca, to nie jest to równoznaczne z uchyleniem jego statusu konsumenta przy zawieraniu konkretnej umowy. W sprawę zaangażował się również Rzecznik Praw Obywatelskich, który poprzez pełnomocnika wskazał, iż bliski związek strony z działalnością gospodarczą nie pozbawia jej statusu konsumenta, tym bardziej, że sam wzór umowy był identyczny jak te zawierane przy indywidualnych kredytach.
Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowił wstrzymać się z wydaniem orzeczenia w przedmiotowej sprawie do czasu wydania istotnej dla frankowiczów uchwały Sądu Najwyższego, jednakże termin jej wydania nie jest jeszcze znany. W związku z tym pozostaje nadzieja, iż zostanie ostatecznie przyjęta wykładnia funkcjonalna pojęcia konsumenta, co pozwoli skuteczniej i w większym zakresie dochodzić roszczeń przeciwko bankom w związku z kredytami frankowymi.
anty-chf
W co wierzymy?
01 W CIEBIE
Pierwszy krok to znalezienie w sobie siły, wytrwałości i motywacji, do podjęcia walki o unieważnienie umowy kredytowej w CHF. Korzyści znacząco przekraczają trud włożony w cały proces, dlatego warto to zrobić.
02 W SIEBIE
Drugi krok to zaufanie naszemu zespołowi doświadczonych prawników. Jesteśmy przekonani, że potrafimy sprostać każdemu wyzwaniu, dlatego większość naszych początkowych działań jest bezpłatna.
03 W SPRAWIEDLIWOŚĆ
Każda sprawa związana z kredytem frankowym może być wygrana. Na przestrzeni lat poznaliśmy treść większości umów zawieranych przez banki z kredytobiorcami i wiemy, że znaczna część jest niezgodna z prawem.
stały rozwój
Co nas wyróżnia?
Profesjonalność
Zespół obecny od kilkunastu lat na rynku specjalizujący się w sprawach gospodarczych oraz cywilnych. Wspierany przez zespół profesjonalistów z finansów, ekonomii oraz księgowości.
Szybkość
Wszelkie czynności organizowane są maksymalnie w terminie do 3 dni roboczych. Kontakt konsultanta w terminie do 24h od dnia otrzymania formularza. Analiza umowy w terminie 3 dni od czasu otrzymania skanu umowy.
Nowoczesność
Preferujemy kontakt telefoniczny oraz mailowy, który przedkładamy nad spotkania bezpośrednie. Dla Ciebie, Dla Twojego Czasu.
Efektywność
Wysoki procent wygranych spraw w sądzie w sprawach prawnych, cywilnych oraz gospodarczych przedkładamy na batalie sądowe z Frankiem.
Zasada nr 1 – nigdy nie trać pieniędzy.
Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.
Warren Buffett
Zadzwoń
Tel. biuro (9:00 – 16:00):
+48 798 284 889
Napisz
Siedziba firmy
L.Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa Spółka Komandytowa
ul. Księcia Witolda 49 lok. 4
50–202 Wrocław