Aktualności

„Wskaźniki sukcesu” w ugodach frankowych rozczarowują
Jak wielokrotnie już informowaliśmy programy dotyczące zawierania ugód z kredytobiorcami CHF, z którymi wystartowało w ostatnim czasie większość najpopularniejszych banków nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem frankowiczów, na jakie pierwotnie liczyły banki. Banki…

Sąd Najwyższy kolejny raz po stronie frankowiczów
Sąd Najwyższy wydał w czwartek, 28 kwietnia uchwałę o sygn. CZP 40/22 w której stwierdził, że postanowienia umowy, które upoważniają bank do jednostronnego określenia kursu do wyliczenia rat, są sprzeczne z naturą kredytu indeksowanego. SN stwierdził, że „Sprzeczne…

Najlepszy czas na pozew frankowy
Początek 2022 roku był dla kredytobiorców spłacających kredyt CHF okresem wyjątkowo trudnym, ponieważ kurs franka, który przez ostatnie miesiące utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie, wzrósł jeszcze bardziej z powodu wojny na Ukrainie. Przez moment kurs franka…

Jakie roszczenia podnosi się przeciwko bankom w procesach frankowych?
Praktyka frankowych sporów sądowych z bankami wykształciła w zasadzie cztery rodzaje powództw: Powództwo o unieważnienie umowy; Powództwo o unieważnienie umowy i zapłatę; Powództwo o zapłatę (w przypadku uznania nieważności umowy albo spłacenia całości kredytu;…

Wyłączenie sędziego spłacającego prywatnie kredyt frankowy
Sąd Apelacyjny w Gdańsku zwrócił się do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie wątpliwości, czy sędzia, który zawarł z bankiem będącym stroną postępowania umowę o kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, a podstawą żądania jest ustalenie nieważności…

W sprawach frankowych głos jest po stronie sądów odwoławczych
Z informacji wynikających z wywiadu z wiceprzewodniczącym XXVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie — czyli wydziału frankowego, sędzią Piotrem Bednarczykiem w sprawach frankowych orzeczenia pierwszej instancji są już w zasadzie jednolite. Jak stwierdza…

Ile można zyskać unieważniając umowę kredytu frankowego?
Według większości prawników specjalizujących się w sprawach frankowych szansa unieważnienie umowy kredytu frankowego w procesie sądowym niemal graniczy z pewnością. Statystyki bowiem podają, że frankowicze wygrywają 98 % spraw. Procesy sądowe z bankami kończą się…

Wysoki kurs franka a sytuacja banków
Od dłuższego czasu kurs franka szwajcarskiego utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie, a wojna na Ukrainie spowodowała, że kurs franka osiągnął rekordowe wyniki, osiągając nawet kurs na poziomie 4,8375. Ta informacja w oczywisty sposób wpływa na sytuację…

Rządowe stanowisko w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z udostępnionego kapitału
W sierpniu 2021 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie skierował do TSUE wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym. Ma ono dotyczyć sprawy konsumentów, którą prowadzi warszawski sąd. W tej sprawie kredytobiorca oprócz żądania stwierdzenia…

Unieważnienie umowy kredytu ze względu na nienależyte poinformowanie kredytobiorców o ryzyku
Do unieważnienia umów kredytów frankowych dochodzi zazwyczaj z uwagi na zawarte w tychże umowach postanowienia, które pozwalają bankowi na niczym nieograniczone ustalanie kursu waluty, od którego to kursu zależy wysokość zobowiązania, która wpływa finalnie na wysokość…

Kiedy przedawnia się roszczenie wynikające z umów frankowych?
Bardzo często zdarza się, że banki odpowiadając na pozew frankowicza, podnoszą zarzut przedawnienia co do roszczeń wynikających z umowy kredytu. O ile nie wzbudza wątpliwości, że roszczenie o ustalenie nieważności umowy nie ulega przedawnieniu, ponieważ jest to…

Czy banki mogą powołać się na zarzut zatrzymania w postępowaniu sądowym z frankowiczami?
Często pojawiającym się tematem, który jest podnoszony przez bank w toku postępowania sądowego, jest tzw. zarzut zatrzymania. Banki, szukając możliwości uniknięcia odpowiedzialności za wprowadzenie konsumentów w pułapkę finansową, jaką był kredyt we frankach, czasami…

Kolejna przegrana mBanku w sprawie kredytu frankowego
W dniu 1 lutego 2022 r. zapadł wyrok, w którym Sąd Okręgowy w Katowicach Wydział II Cywilny w sprawie przeciwko mBank S.A. (sygn. akt XXVIII C 2802/21): ustalił, że umowa o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych „mPlan” waloryzowany kursem CHF zawarta w dniu 2…

Precedensowe orzeczenie Sądu w sprawie zabezpieczenia
W tzw. sprawach frankowych coraz większym zainteresowaniem ze strony kredytobiorców cieszy się zabezpieczenie powództwa na czas trwania sporu sądowego z bankiem. Udzielenie przez Sąd zabezpieczenia w sprawie frankowej odbywa się na wniosek strony złożony wraz z pozwem…

Spadek zainteresowania ugodami z bankiem
Paradoksalnie pomimo zwiększającej się liczby banków, które oferują frankowiczom ugody, zainteresowanie nimi wyraźnie spada. Jak podaje „Puls Biznesu” maleje motywacja do przewalutowania kredytów. Klienci nie chcą płacić wyższych rat w złotych. To się może zmienić,…

Frankowicze pozywają Skarb Państwa
W ostatnich miesiącach frankowicze zdecydowanie triumfują w sądach w sporach z bankami. Dane z sądów za ostatni kwartał 2021 roku pokazują, że w tych starciach są oni górą w aż około 96 procentach spraw. Frankowicze zdecydowali się na dalszy krok – część z nich…

Wyrok w sprawie udostępnionego kapitału
W ostatnich miesiącach frankowicze, którzy zdecydowali się pozwać bank, domagając się unieważnienia umowy kredytu często byli w odpowiedzi pozywani również przez bank z tytułu bezumownego korzystania z kapitału. Wcześniej co do bezzasadności takiego roszczenia…

Zabezpieczenie w sprawach frankowych
Ze statystyk wynika, że coraz więcej frankowiczów decyduje się na batalię sądową z bankami. Samo wytoczenie powództwa nie oznacza jednak automatycznego wstrzymania spłaty ich rat kredytowych. Frankowicze mogą jednak wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie na czas…

Statystyki w sprawach frankowych na koniec roku
Jak wskazują statystyki liczba wyroków pozytywnych dla frankowiczów przekracza w czwartym kwartale 2021 r. 95 proc. Sądy – w szczególności w apelacji warszawskiej – orzekają w tych sprawach już niemal hurtowo. Patrząc na dane z 2021 jednoznacznie należy stwierdzić, że…

Pierwszy wyrok unieważniający umowę frankową zawartą w ramach prowadzenia działalności gospodarczej
W przełomowym wyroku z dnia 19 listopada 2021 r. Sąd Okręgowy Warszawie w sprawie o sygn. akt XVI GC 1309/20 orzekł iż nieważna jest tzw. umowa kredytu frankowego, zawarta między przedsiębiorcą a BPH Bankiem Hipotecznym S.A. (obecnie Pekao Bank Hipoteczny S.A.)…

Sądy nie zawieszają postępowań w związku z brakiem Uchwały Sądu Najwyższego
Polska Agencja Prasowa wystosowała kilka pytań związanych ze sprawami frankowymi do Sądu Okręgowego w Warszawie. Jedno z nich dotyczyło kwestii zawieszania toczących się postępowań ze względu na brak uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, która ta uchwała ma…

UOKiK: Banki nie mają prawa żądać wynagrodzenia za udostępniony kapitał
„W naszej opinii bankom nie przysługuje prawo do żądania wynagrodzenia za udostępnienie konsumentowi kapitału w sytuacji uznania przez sąd umowy za nieważną, z uwagi na stosowanie w niej przez bank niedozwolonych postanowień umownych„ — ocenił Urząd Ochrony…

Ugody proponowane przez Banki nieopłacalne dla frankowiczów
Reakcją niektórych banków na znaczący wzrost wnoszonych pozwów przez frankowiczów i zarazem wygranych przez nich spraw było zaproponowanie klientom, którzy spłacają kredyt frankowy w danym banku podpisania ugód zgodnie z propozycjami przedstawionymi przez Prezesa KNF…

Prokuratorzy pomogą frankowiczom w sądzie
Prokuratora Krajowa wystosowała pisma do prokuratorów regionalnych z zachęta do wstępowania do toczących się postępowań sądowych po stronie frankowiczów w związku z wezwaniami do zwrotu kapitału w razie unieważnienia przez sąd umowy kredytowej, a także żądaniami opłat…

Październik z rekordowym wynikiem zapadłych wyroków frankowych
Wrzesień okazał się rekordowym miesiącem pod względem liczby zapadłych orzeczeń w sprawach frankowych, w tym miesiącu zapadło ich około 300. Jak się jednak okazuje w październiku zapadło ich jeszcze więcej, bowiem zapadło ich w tym miesiącu aż 410. To wyraźny wzrost,…

Praktycznie każda umowa kredytu frankowego może zostać podważona
Frankowicze często czują się zdezorientowani słysząc doniesienia dotyczące sporów banków z kredytobiorcami. Reakcją banków na przegrane sprawy w sądzie jest program ugód, na który zdecydowały się takie banki jak m.in. ING Bank Śląski czy Bank Pekao S.A. Jak jednak…

Skarga nadzwyczajna Rzecznika Finansowego w sprawie frankowej
W opisywanej sprawie Rzecznik Finansowy złożył do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od wydanego przez Sąd Okręgowy w Legnicy prawomocnego nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Sąd Okręgowy w Legnicy uwzględnił wniosek Rzecznika o wstrzymanie wykonania nakazu…

Należy ostrożnie podchodzić do przedstawicieli tzw. firm frankowych.
Często zdarza się, że przedstawiciele tzw. Firm frankowych, nie informują swoich klientów o tym, że nie wszystkie umowy z portfela danego banku, nadają się na unieważnienie, albo że ich unieważnienie może być trudne i wymagające nieszablonowego podejścia. O tym, jak…

Frankowicze wygrywają zdecydowaną większość spraw frankowych. Jest reakcja banków.
Związek Banków Polskich zamierza zwrócić się do Komisji Europejskiej w sprawie sądowych rozstrzygnięć dotyczących kredytów walutowych. To deklaracja wiceprezesa ZBP, Tadeusza Białka. Przedstawiciele sektora bankowego twierdzą, że sądy niewłaściwie stosują…

Skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego w sprawie frankowiczów
Prokurator Generalny, Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną dotyczącą nakazu zapłaty wydanego w związku z umową kredytu frankowego. Frankowiczom, przeciwko którym został wydany nakaz zapłaty grozi utrata domu.…
Zasada nr 1 – nigdy nie trać pieniędzy.
Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.
Warren Buffett
Zadzwoń
Siedziba firmy
L.Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa Spółka Komandytowa
ul. Księcia Witolda 49 lok. 4
50–202 Wrocław