Aktualności
Pierwszy wyrok unieważniający umowę frankową zawartą w ramach prowadzenia działalności gospodarczej
W przełomowym wyroku z dnia 19 listopada 2021 r. Sąd Okręgowy Warszawie w sprawie o sygn. akt XVI GC 1309/20 orzekł iż nieważna jest tzw. umowa kredytu frankowego, zawarta między przedsiębiorcą a BPH Bankiem Hipotecznym S.A. (obecnie Pekao Bank Hipoteczny S.A.) Powyższy wyrok jest przełomowy, bowiem do tej pory sądy unieważniały wyroki tylko w przypadku sporów banków z konsumentami.
Sąd uznał, że sprzeczne z istotą stosunków umownych są postanowienia zawarte w umowie kredytu, według których kredytodawca jest upoważniony do jednostronnego określenia kursu waluty, na podstawie którego kredytobiorca ma spłacać kredyt. Zamieszczenie w umowie takiej klauzuli nie może zostać uznane za działanie pozostające w granicach swobody umów. Zobowiązanie kredytobiorcy dotyczące wysokości spłacanego kredytu nie może zostać określone jednostronnie przez bank.
Ponadto, w orzeczeniu Sąd wskazał, że podmiotem słabszym wobec banku jest również przedsiębiorca działający w ramach spółki akcyjnej, który zaciągnął kilkumilionowy kredyt w CHF. Co więcej, postanowienia umowy kredytu muszą być doprecyzowane w stopniu umożliwiającym przypisanie obu stronom zamiaru i woli dokonania danej czynności na uzgodnionych warunkach albo na zasadach zaproponowanych przez jedną stronę, w tym ekonomicznie silniejszą.
Wartym odnotowania faktem jest to, że przedsiębiorcy , którzy zaciągnęli tzw. kredyt frankowy mogą żądać ustalenia nieważności umowy powołując się na sprzeczność umowy z zasadami współżycia społecznego, z ustawą lub wskazując, że umowa zmierza do obejścia ustawy. Nie niweczy ich roszczeń także profesjonalny charakter prowadzonej działalności. W przypadku przedsiębiorców nie będzie możliwe jednak tzw. „odfrankowienie” umowy jako że w obecnie obowiązujących przepisach nie ma możliwości kwestionowania przez przedsiębiorców poszczególnych zapisów umownych, jako abuzywnych. W związku z powyższym możliwe będzie jedynie wystąpienie z roszczeniem ustalenie nieważności umowy.
anty-chf
01 W CIEBIE
02 W SIEBIE
03 W SPRAWIEDLIWOŚĆ
stały rozwój
Co nas wyróżnia?
Profesjonalność
Szybkość
Wszelkie czynności organizowane są maksymalnie w terminie do 3 dni roboczych. Kontakt konsultanta w terminie do 24h od dnia otrzymania formularza. Analiza umowy w terminie 3 dni od czasu otrzymania skanu umowy.
Nowoczesność
Efektywność
Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.
Zadzwoń
Tel. biuro (9:00 – 16:00):
+48 798 284 889
Napisz
Siedziba firmy
L.Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa Spółka Komandytowa
ul. Księcia Witolda 49 lok. 4
50–202 Wrocław