Aktualności
Frankowicze pozywają Skarb Państwa
W ostatnich miesiącach frankowicze zdecydowanie triumfują w sądach w sporach z bankami. Dane z sądów za ostatni kwartał 2021 roku pokazują, że w tych starciach są oni górą w aż około 96 procentach spraw. Frankowicze zdecydowali się na dalszy krok – część z nich wystosowała pozew przeciwko Skarbowi Państwa domagając się uznania, że Skarb Państwa odpowiada za szkodę poniesioną przez kredytobiorców, powstałą na skutek niezgodnych z prawem działań lub zaniechań jednostek organizacyjnych Skarbu Państwa, przy wykonywaniu władzy publicznej.
Jak twierdzi radca prawny Radosław Górski, współautor pozwu grupowego: „Władze państwa nie podejmowały działań lub podejmowały działania nieadekwatne lub nieodpowiednie, by uchronić konsumentów przed powstaniem szkody mimo, że miały pełną wiedzę o wysokim ryzyku aprecjacji walut obcych, dostęp do badań i analiz, jak i wielu ostrzeżeń wskazujących na realne ryzyko wystąpienia kryzysu gospodarczego, dostęp do badań wskazujących na niestabilność walut, takich jak np. CHF względem PLN oraz do występujących już w 2007 roku informacji o rozpoczęciu kryzysu gospodarczego”.
Autorzy pozwu powołują się m. in. na art. 76 Konstytucji, z którego wynika, że władze publiczne mają obowiązek chronić konsumentów przed działaniami zagrażającymi m.in. bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Taka ochrona powinna być wprowadzona na poziomie ustawowym.
Banki w procesach bronią się m.in. twierdzeniem, że przepisy prawa nie nakładały na nie szczegółowych obowiązków informacyjnych względem konsumentów, w związku z czym nie czuły ani potrzeby, ani konieczności obrazowania ryzyka kursowego i podejmowania działań odstraszających konsumentów od tego typu produktów. Przeciwnie, w latach 2006–2008, kiedy to udzielono większość tego typu produktów, mogliśmy zaobserwować mnóstwo reklam niskooprocentowanych kredytów CHF bez ostrzeżeń o jakimkolwiek ryzyku. W praktyce banki w tamtym okresie miały niemalże dowolność we wprowadzaniu ryzykownych rozwiązań w swoich produktach, a zaniechania ze strony Skarbu Państwa na polu ochrony konsumentów wydają się być oczywiste.
Sprawa ma szanse na medialny rozgłos oraz na rozbudzenie na nowo dyskusji o nieuczciwych praktykach banków, które formułując warunki tzw. kredytów frankowych m.in. wprowadzały niedozwolone zasady ustalania spłat rat kredytu, czy też niedopełniały ciążącego na nich obowiązku informacyjnego. Nieuczciwe praktyki banków zostały już szeroko opisane w orzecznictwie, które wyjątkowo sprzyja frankowiczom. Nie zależy się zatem dziwić, że coraz więcej z nich decyduje się na walkę z bankami w sądzie.
anty-chf
01 W CIEBIE
02 W SIEBIE
03 W SPRAWIEDLIWOŚĆ
stały rozwój
Co nas wyróżnia?
Profesjonalność
Szybkość
Wszelkie czynności organizowane są maksymalnie w terminie do 3 dni roboczych. Kontakt konsultanta w terminie do 24h od dnia otrzymania formularza. Analiza umowy w terminie 3 dni od czasu otrzymania skanu umowy.
Nowoczesność
Efektywność
Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.
Zadzwoń
Tel. biuro (9:00 – 16:00):
+48 798 284 889
Napisz
Siedziba firmy
L.Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa Spółka Komandytowa
ul. Księcia Witolda 49 lok. 4
50–202 Wrocław