Aktualności
Czy dojdzie do kolejnego przełomu w sprawach „frankowiczów”?
Sprawy frankowe nieustannie znajdują się na „świeczniku”, ze względu na wielość spraw, jak również coraz bogatsze orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz polskich sądów, w tym Sądu Najwyższego. Najbardziej aktualne orzeczenie TSUE z 29 kwietnia 2021 roku, w którym Trybunał odniósł się do pytań prejudycjalnych zadanych przez Sąd Okręgowy w Gdańsku (krótka analiza tego orzeczenia znajduje się na naszej stronie na Facebook’u), nadal nie przyniosło odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące kwestii wynagrodzenia za korzystania z kapitału w przypadku upadku umowy z winy banku, przedawnienia roszczeń banków wobec kredytobiorców, czy też sposobu ustalenia kursu waluty obcej. TSUE we wspomnianym orzeczeniu C‑19/20 przyjął, że to sąd krajowy powinien ustalić od kiedy biegnie termin przedawnienia roszczeń banku, jak również wskazać wszystkie skutki nieważności umowy.
Tytułowego „przełomu” frankowicze mogą oczekiwać w nadchodzących orzeczeniach Sądu Najwyższego, które powinny rzucić nieco światła na wspomniane we wstępie kwestie dotyczące przedawnienia roszczeń, możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia z tytułu korzystania z kapitału, jak również sposobu określania kursu waluty obcej. Orzeczenia te mają zapaść już w najbliższych dniach.
7 maja w sprawie III CZP 6/21 Sąd Najwyższy ma odpowiedzieć na pytania Rzecznika Finansowego dotyczące roszczeń z tytułu nienależnych świadczeń, jakie mają przysługiwać stronom umowy kredytu frankowego w przypadku stwierdzenia ich nieważności.
11 maja natomiast w sprawie III CZP 11/21 Sąd Najwyższy ma przyjąć uchwałę w pełnym składzie Izby Cywilnej, dotyczącą niezwykle istotnych dla frankowiczów kwestii wspomnianego wynagrodzenia dla banku z tytułu korzystania z kapitału w przypadku stwierdzenia nieważności lub nieskuteczności umowy oraz sposobu ustalania kursu waluty obcej w razie uznania, że postanowienia umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do ustalenia tego kursu w umowie kredytu są niedozwolone.
Wydanie wspomnianych orzeczeń może być niezwykle istotne zarówno dla frankowiczów jak i banków ze względu na dalsze skutki dla stron następujące po stwierdzeniu przez sądy nieważności umów kredytów frankowych.
anty-chf
W co wierzymy?
01 W CIEBIE
Pierwszy krok to znalezienie w sobie siły, wytrwałości i motywacji, do podjęcia walki o unieważnienie umowy kredytowej w CHF. Korzyści znacząco przekraczają trud włożony w cały proces, dlatego warto to zrobić.
02 W SIEBIE
Drugi krok to zaufanie naszemu zespołowi doświadczonych prawników. Jesteśmy przekonani, że potrafimy sprostać każdemu wyzwaniu, dlatego większość naszych początkowych działań jest bezpłatna.
03 W SPRAWIEDLIWOŚĆ
Każda sprawa związana z kredytem frankowym może być wygrana. Na przestrzeni lat poznaliśmy treść większości umów zawieranych przez banki z kredytobiorcami i wiemy, że znaczna część jest niezgodna z prawem.
stały rozwój
Co nas wyróżnia?
Profesjonalność
Zespół obecny od kilkunastu lat na rynku specjalizujący się w sprawach gospodarczych oraz cywilnych. Wspierany przez zespół profesjonalistów z finansów, ekonomii oraz księgowości.
Szybkość
Wszelkie czynności organizowane są maksymalnie w terminie do 3 dni roboczych. Kontakt konsultanta w terminie do 24h od dnia otrzymania formularza. Analiza umowy w terminie 3 dni od czasu otrzymania skanu umowy.
Nowoczesność
Preferujemy kontakt telefoniczny oraz mailowy, który przedkładamy nad spotkania bezpośrednie. Dla Ciebie, Dla Twojego Czasu.
Efektywność
Wysoki procent wygranych spraw w sądzie w sprawach prawnych, cywilnych oraz gospodarczych przedkładamy na batalie sądowe z Frankiem.
Zasada nr 1 – nigdy nie trać pieniędzy.
Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.
Warren Buffett
Zadzwoń
Tel. biuro (9:00 – 16:00):
+48 798 284 889
Napisz
Siedziba firmy
L.Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa Spółka Komandytowa
ul. Księcia Witolda 49 lok. 4
50–202 Wrocław