Aktualności
Skarga nadzwyczajna w sprawie frankowej
W ostatnim czasie do Sądu Najwyższego trafiła kolejna skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego w sprawie frankowej. Natomiast łącznie trafiło do Sądu Najwyższego już ponad 40 skarg, które dotyczyły kredytów frankowych. Najwięcej kierowanych skarg SN otrzymuje od Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Finansowego.
Przede wszystkim należy wyjaśnić istotę oraz cel skargi nadzwyczajnej. W pierwszej kolejności należy podkreślić, że jest możliwość jej wniesienia tylko w przypadku, gdy brak jest możliwości zmiany lub uchylenia orzeczenia w drodze innych środków nadzwyczajnych, którymi są: skarga kasacyjna, skarga o wznowienie postępowania, skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
Podmiotem uprawnionym do wniesienia skargi nadzwyczajnej jest przede wszystkim Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast w zakresie swojej właściwości legitymację posiada także m.in. Rzecznik Finansowy, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Strona postępowania nie ma możliwości wniesienia takiej skargi, natomiast może ona wystąpić do podmiotu, który jest do tego uprawniony, wskazując na potrzebę jej złożenia.
Dotychczas trzy skargi złożone przez Prokuratora Generalnego zostały już uwzględnione. Pozostała część nadal oczekuje na rozpoznanie. Ostatnia skarga złożona przez Prokuratora Generalnego dotyczyła wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, który to zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy zasądzając dodatkowo zwiększone koszty procesu od pozwanych konsumentów na rzecz banku. W uzasadnieniu sądu czytamy, że konsument obowiązany jest do wskazania klauzul abuzywnych oraz skutków zawarcia umowy kredytu, czego w niniejszej sprawie zabrakło.
W ocenie Prokuratora Generalnego to konsument pozostaje słabszą stroną umowy zatem przysługuje mu szczególna ochrona. Przede wszystkim w toczącym się postępowaniu należy zweryfikować przepisy dotyczące ochrony konsumenta przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi oraz treść umowy kredytu pod kątem klauzul niedozwolonych. Prokurator Generalny wniósł zatem o uchylenie wydanego wyroku, przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania oraz wstrzymanie wykonania postępowania egzekucyjnego. Jakie będzie rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego? O tym przekonamy się wkrótce.
anty-chf
01 W CIEBIE
02 W SIEBIE
03 W SPRAWIEDLIWOŚĆ
stały rozwój
Co nas wyróżnia?
Profesjonalność
Szybkość
Wszelkie czynności organizowane są maksymalnie w terminie do 3 dni roboczych. Kontakt konsultanta w terminie do 24h od dnia otrzymania formularza. Analiza umowy w terminie 3 dni od czasu otrzymania skanu umowy.
Nowoczesność
Efektywność
Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.
Zadzwoń
Tel. biuro (9:00 – 16:00):
+48 798 284 889
Napisz
Siedziba firmy
L.Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa Spółka Komandytowa
ul. Księcia Witolda 49 lok. 4
50–202 Wrocław