Aktualności
Stanowisko RPD oraz KNF w sprawie kredytów walutowych
Na przestrzeni ostatnich dni Rzecznik Praw Dziecka oraz Komisja Nadzoru Finansowego zajęli stanowisko w sprawie kredytów walutowych. Sąd Najwyższy zwrócił się w maju do wskazanych organów, aby wydały one opinie na temat kredytów udzielanych w walucie obcej, głównie dotyczących kredytów frankowych. Poza RPD i KNF o zajęcie stanowiska zostali poproszeni Rzecznik Finansowy (który wydał już opinie), Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Narodowy Bank Polski.
Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, wskazał, że umowy kredytowe w walucie obcej były tworzone z naruszeniem przepisów prawa, zawierając m.in. klauzule abuzywne, co skutkowało wielokrotnie doprowadzeniem rodzin do poziomu ubóstwa. W związku z tym RPD postuluje, aby Sąd Najwyższy badał, przy rozstrzyganiu spraw kredytów walutowych, czy umowy zawierające niedozwolone klauzule i prowadzące do zubożenia biorących kredyty rodzin nie naruszyły praw majątkowych dzieci i nie doprowadziły do ich wyzysku. Ponadto, Rzecznik stwierdził, że “dodatkowe postanowienia umowy takie jak klauzule indeksacyjne lub denominacyjne spowodowały, że w wyniku zmian otoczenia społeczno-gospodarczego treść świadczeń przewidzianych formalnie w umowie oderwała się od celu ekonomicznego, w jakim ta umowa została zawarta. Wysokość obciążenia kredytowego konsumenta stała się całkowicie niemożliwa do przewidzenia”.
Opinia Komisji Nadzoru Finansowego wskazuje z kolei, że źródłem problemów związanych z kredytami frankowymi jest kurs waluty, a nie abuzywność klauzul. Organ ten przedstawił obszerną analizę ekonomiczną, aby dać sędziom możliwość podejmowania decyzji na jak najszerszym zasobie wiedzy oraz informacji. KNF stwierdza w przedmiotowej opinii, że konsumenci byli co do zasady informowani o ryzyku walutowym i że nawet bez wykształcenia ekonomicznego powinni być tego ryzyka świadomi. Organ podkreśla, że gwałtownie umocnienie się franka szwajcarskiego było ryzykiem istniejącym w najbardziej drastycznych scenariuszach, co było nie do przewidzenia dla żadnej ze stron. W związku z tym, zdaniem KNF‑u, sprawy między frankowiczami a bankami powinny być rozwiązywane na drodze polubownych ugód, których warunki będą akceptowalne dla wszystkich zainteresowanych.
anty-chf
01 W CIEBIE
02 W SIEBIE
03 W SPRAWIEDLIWOŚĆ
stały rozwój
Co nas wyróżnia?
Profesjonalność
Szybkość
Wszelkie czynności organizowane są maksymalnie w terminie do 3 dni roboczych. Kontakt konsultanta w terminie do 24h od dnia otrzymania formularza. Analiza umowy w terminie 3 dni od czasu otrzymania skanu umowy.
Nowoczesność
Efektywność
Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.
Zadzwoń
Tel. biuro (9:00 – 16:00):
+48 798 284 889
Napisz
Siedziba firmy
L.Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa Spółka Komandytowa
ul. Księcia Witolda 49 lok. 4
50–202 Wrocław