Aktualności
Unieważnienie umowy kredytu ze względu na nienależyte poinformowanie kredytobiorców o ryzyku
Do unieważnienia umów kredytów frankowych dochodzi zazwyczaj z uwagi na zawarte w tychże umowach postanowienia, które pozwalają bankowi na niczym nieograniczone ustalanie kursu waluty, od którego to kursu zależy wysokość zobowiązania, która wpływa finalnie na wysokość raty.
Jak wynika jednak z najnowszego orzecznictwa, sądy nieraz orzekają nieważność umowy ze względu na niedochowanie przez bank obowiązku informacyjnego dotyczącego tego jak w przyszłości mogą się kształtować raty kredytu, ze względu na wzrost kursu franka szwajcarskiego. Banki najczęściej zawierały w umowach jedynie krótkie oświadczenia o ryzyku, jednak nie przedstawiały symulacji, które uzmysłowiłyby kredytobiorcom, na ogół nieposiadającym dostatecznej wiedzy skale ryzyka. Symulacje, które czasami banki przedstawiały klientom zawierały dane dotyczące wahań kursu franka z okresu maksymalnie dwóch lat przed zawarciem umowy i miały na celu przedstawienie tejże waluty jako stabilnej. Pracownicy banku również najczęściej przekonywali do zawierania umów w rzekomo stabilnej walucie, zwłaszcza że w okresie największej popularności kredytów frankowych wydawały się być one o wiele atrakcyjniejsze niż kredyty w złotówkach, między innymi poprzez mniejszy próg zdolności kredytowej.
Po latach okazało się, że kurs franka znacznie wzrósł co znalazło odzwierciedlenie w wysokości rat frankowiczów. Sądy zaczęły podkreślać, że również niedochowanie obowiązku informacyjnego przez banki może być przesłanką nieważności umowy.
Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia wyroku z 27 listopada 2019 roku (sygn. II CSK 483/18) nie wystarczy wskazanie w umowie, że ryzyko ponosi kredytobiorca oraz odebranie od niego oświadczenia. — Wprowadzenie do umowy kredytowej zawieranej na wiele lat, na nabycie nieruchomości stanowiącej z reguły dorobek życia przeciętnego konsumenta, mechanizmu działania ryzyka kursowego, wymagało szczególnej staranności banku w zakresie wyraźnego wskazania zagrożeń wiążących się z oferowanym kredytem — tak, by konsument miał pełne rozeznanie konsekwencji ekonomicznych zawieranej umowy.
Taki kierunek orzeczniczy jest oczywiście bardzo korzystny dla frankowiczów. Wydaje się również, że takie orzeczenia wzmocnią świadomość banków o należytym informowaniu swoich klientów w przyszłości.
anty-chf
01 W CIEBIE
02 W SIEBIE
03 W SPRAWIEDLIWOŚĆ
stały rozwój
Co nas wyróżnia?
Profesjonalność
Szybkość
Wszelkie czynności organizowane są maksymalnie w terminie do 3 dni roboczych. Kontakt konsultanta w terminie do 24h od dnia otrzymania formularza. Analiza umowy w terminie 3 dni od czasu otrzymania skanu umowy.
Nowoczesność
Efektywność
Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.
Zadzwoń
Tel. biuro (9:00 – 16:00):
+48 798 284 889
Napisz
Siedziba firmy
L.Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa Spółka Komandytowa
ul. Księcia Witolda 49 lok. 4
50–202 Wrocław