Aktualności
Wygrana sprawa frankowa a podatek
Frankowicze, którzy wygrali w 2022 roku sprawę sądową z bankiem a w rezultacie sąd unieważnił umowę kredytu udzielonego we frankach lub dokonał przewalutowania, czy odfrankowienia, co do zasady musieliby zapłacić podatek, gdyż do zapłaty podatku od dochodu zobowiązany jest każdy.
Natomiast w dniu 11 marca 2022 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe. Rozporządzenie to stanowi kontynuację wcześniejszego rozporządzenia o tej samem treści. Warto również wskazać, że obecnie obowiązujące rozporządzenie pomimo wydania w marcu 2022 roku ma moc wsteczną i dotyczy zdarzeń od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
Warto wskazać, że niniejsze rozporządzenie dotyczy osób fizycznych, czyli podatku PIT oraz osób prawnych, czyli podatku CIT. W przypadku osób fizycznych obejmuje ono wierzytelności kwoty kredytu mieszkaniowego (kapitału), odsetki (w tym również prowizje oraz odsetki skapitalizowane) oraz opłaty, jeżeli ich poniesienie przez kredytobiorcę było niezbędne do zawarcia umowy kredytu mieszkaniowego, z wyjątkiem kosztów usług dodatkowych, w szczególności ubezpieczeń.
Natomiast w przypadku osób prawnych zaniechanie poboru podatku dochodowego od dochodu odpowiadającego równowartości umorzonych kwot wierzytelności z tytułu kredytów mieszkaniowych, od tej części kapitału tych kredytów, od której następuje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku, gdy umorzenia dokonuje podmiot, którego działalność podlega nadzorowi państwowego organu nadzoru nad rynkiem finansowym, uprawniony do udzielania kredytów na podstawie odrębnych ustaw regulujących zasady funkcjonowania takich podmiotów; równowartość umorzonych kwot wierzytelności nie pomniejszyła w jakiejkolwiek innej formie przychodu, dochodu, podstawy opodatkowania ani podatku podmiotu udzielającego kredytu mieszkaniowego lub umarzającego kwoty wie- rzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego, z wyjątkiem rezerw i odpisów utworzonych na te wierzytelności, które zostały rozwiązane w związku z tym umorzeniem, i w następstwie ich rozwiązania ustalony został przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
W świetle powyższego oznacza to bowiem, że przedsiębiorcy posiadający kredyt frankowy w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, którzy kolejno przekształcili go na cele mieszkaniowe, również mogą powołać się na wskazane rozporządzenie oraz w konsekwencji mogą zostać zwolnieni na tej podstawie z podatku.
Powyższe o tyle ma istotne znaczenie, gdyż w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 28 kwietnia 2022 r., sygn. CZP III 40/22 nie dokonano rozróżnienia kredytów frankowych na te, które były zaciągane przez konsumentów, oraz te które były zaciągane przez przedsiębiorców. Zatem znajduje ona zastosowanie do każdej grupy klientów frankowych. Wobec tego należy się spodziewać jeszcze większej ilości pozwów, przede wszystkim skierowanych przez przedsiębiorców.
anty-chf
01 W CIEBIE
02 W SIEBIE
03 W SPRAWIEDLIWOŚĆ
stały rozwój
Co nas wyróżnia?
Profesjonalność
Szybkość
Wszelkie czynności organizowane są maksymalnie w terminie do 3 dni roboczych. Kontakt konsultanta w terminie do 24h od dnia otrzymania formularza. Analiza umowy w terminie 3 dni od czasu otrzymania skanu umowy.
Nowoczesność
Efektywność
Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.
Zadzwoń
Tel. biuro (9:00 – 16:00):
+48 798 284 889
Napisz
Siedziba firmy
L.Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa Spółka Komandytowa
ul. Księcia Witolda 49 lok. 4
50–202 Wrocław