Aktualności
Wyrok TSUE w sprawie tzw. sankcji kredytu darmowego

W dniu 13 lutego 2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C‑472/23 wydał wyrok w sprawie tzw. sankcji kredytu darmowego, który zdecydowanie będzie miał kluczowe znaczenie dla sektora bankowego jak i kierunku orzeczniczego polskich sądów powszechnych. Aktualnie w sądach znajduje się ponad 10 tys. spraw, w których to podważa się zasady wskazywania w umowie rocznej stopy procentowej (RRSO), dodatkowych opłat i prawa do naliczania odsetek, a także niewypełnienie obowiązków informacyjnych banków.
Czym jest sankcja kredytu darmowego i kiedy ma zastosowanie?
Przede wszystkim SKD jest skierowanie do konsumentów, którzy zawarli z Bankiem umowę kredytu z naruszeniem przepisów prawa dotyczących obowiązków informacyjnych w zakresie RRSO i wszelkich dodatkowych opłat. Ponadto SKD może być zastosowana jedynie dla kredytów udzielonych po 18 grudnia 2011 r. na kwotę nie wyższą niż 255 550,00 zł. Przy czym jeśli kredyt został już spłacony to by skorzystać z SKD nie może upłynąć więcej niż rok od dnia całkowitej spłaty kredytu.
Wyrok TSUE
TSUE w odpowiedzi na zadane pytanie prejudycjalne wyjaśnił zasady przejrzystości umów kredytowych i po raz kolejny opowiedział się po stronie kredytobiorców. Przede wszystkim TSUE wskazał, że Banki muszą wskazywać RRSO w sposób jasny i jednoznaczny, a umowa powinna w sposób oczywisty wyjaśniać opłaty związane z kredytem. Ponadto TSUE wskazał, że jeśli Bank nie przekazał Kredytobiorcom wystarczających informacji to wówczas w konsekwencji może on stracić prawo do naliczania odsetek i wszelkich dodatkowych opłat.
Jakie znaczenie wydany wyrok TSUE będzie miał dla kredytobiorców?
Przede wszystkim jeśli umowa zawiera wszystkie te niejasności, o których mowa powyżej to w konsekwencji kredytobiorca będzie mógł uzyskać kredyt bez dodatkowych opłat tzw. darmowy kredyt będący wynikiem zastosowania sankcji kredytu darmowego. Zatem kredytobiorca będzie obowiązany zwrócić do banku jedynie udostępniony kapitał bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych opłat, prowizji czy odsetek.
Zastanawiasz się czy Twoja umowa kredytowa została zawarta z naruszeniem prawa? Nie wiesz czy w sposób właściwy określa RRSO i inne opłaty/prowizje? Nie jesteś pewien czy pozwać Bank? Skontaktuj się z profesjonalnym pełnomocnikiem, który nie tylko przeanalizuje Twoją umowę – ale także wskaże dalsze możliwości.
anty-chf
Kilkanaście lat doświadczenia na rynku prawniczym w Polsce. Profesjonalny zespół prawników wspierany przez team wykwalifikowanych ekonomistów i biegłych rewidentów. Na każdym etapie realizacji umowy gwarantujemy opiekę prawną i ekspercką z zakresu postępowania przedsądowego i sądowego.
01 W CIEBIE
02 W SIEBIE
03 W SPRAWIEDLIWOŚĆ
stały rozwój
Co nas wyróżnia?
Profesjonalność
Szybkość
Wszelkie czynności organizowane są maksymalnie w terminie do 3 dni roboczych. Kontakt konsultanta w terminie do 24h od dnia otrzymania formularza. Analiza umowy w terminie 3 dni od czasu otrzymania skanu umowy.
Nowoczesność
Efektywność
Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.
Zadzwoń
+48 507 110 046
+48 502 775 164
+48 690 321 780
Napisz
l.zielonka@lzw-law.com
k.lewicka@lzw-law.com
p.bonczyk@lzw-law.com
Siedziba firmy
L.Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa Spółka Komandytowa
ul. Księcia Witolda 49 lok. 4
50–202 Wrocław