Aktualności
Wyrok w sprawie udostępnionego kapitału
W ostatnich miesiącach frankowicze, którzy zdecydowali się pozwać bank, domagając się unieważnienia umowy kredytu często byli w odpowiedzi pozywani również przez bank z tytułu bezumownego korzystania z kapitału. Wcześniej co do bezzasadności takiego roszczenia wypowiadał się m.in. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta i Prokurator Generalny, którzy stanęli w tej sprawie po stronie frankowiczów.
W jednej z takich spraw Bank BPH wystosował pozew przeciwko kredytobiorcy, który wcześniej wniósł powództwo, w którym domagał się ustalenia nieważności umowy kredytu mieszkaniowego indeksowanego do kursu franka szwajcarskiego. Bank w pozwie, jeszcze przed wydaniem wyroku domagał się w razie unieważnienia kredytu opłaty, za to że klient korzystał z udostępnionego przez bank kapitału.
Sąd Okręgowy w Świdnicy (sygn. akt: I C 1802/21) oddalił powództwa banku w całości. W ocenie sądu było ono nieuzasadnione zarówno co do czasu, ponieważ było przedwczesne jak i przedstawionych argumentów merytorycznych. Sąd oddalił m.in. wniosek banku o zawieszenie postępowania oraz wszystkie pozostałe wnioski dowodowe, w tym wniosek o powołanie biegłego i przesłuchanie stron. Zasądził też zwrot kosztów zastępstwa procesowego dla kredytobiorców w kwocie 10,8 tys. zł.
Pozwy, w których banki domagają się opłaty za udostępniony kapitał nie powinny zatem być dla frankowiczów zmartwieniem, ponieważ okazują się one według ekspertów i instytucji państwowych bezzasadne. Wydaję się, że banki obierając pozywając frankowiczów chcą w ten sposób próbować przerwać bieg przedawnienia roszczeń, które w razie unieważnienia umowy musiałyby rozliczyć się z klientami. Kredytobiorca musiałby oddać bankowi wypłacony mu na początku kredytu kapitał, bank zaś wpłacone przez klienta raty.
Zastosowanie tzw. teorii dwóch kondykcji (polegającej na istnieniu odrębnych roszczeń obu stron) powoduje, że rozliczenie mogłoby dla banków być kłopotliwe w świetle wydanej w maju 2021 r. uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego. Wyjaśnili oni wtedy, że bieg przedawnienia roszczeń banków, który wynosi 3 lata zaczyna się od momentu, w którym klient zakwestionował umowę. Jeśli odbyło się to poprzez złożenie pozwu i żądanie unieważnienia, banki do końca 2021 r. musiały złożyć sporo pozwów o zwrot kapitału i często także o opłatę za korzystanie z niego, aby uniknąć przedawnienia.
Pozwy i roszczenia banków mają także zapewne na celu wywarcie presji na innych kredytobiorców i odstraszenie ich od pójścia do sądu. Jednak wobec bardzo korzystnej dla frankowiczów linii orzeczniczej sądów w ich sprawach, trudno oczekiwać, aby Ci przestraszyli się sporów z bankami.
anty-chf
01 W CIEBIE
02 W SIEBIE
03 W SPRAWIEDLIWOŚĆ
stały rozwój
Co nas wyróżnia?
Profesjonalność
Szybkość
Wszelkie czynności organizowane są maksymalnie w terminie do 3 dni roboczych. Kontakt konsultanta w terminie do 24h od dnia otrzymania formularza. Analiza umowy w terminie 3 dni od czasu otrzymania skanu umowy.
Nowoczesność
Efektywność
Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.
Zadzwoń
Tel. biuro (9:00 – 16:00):
+48 798 284 889
Napisz
Siedziba firmy
L.Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa Spółka Komandytowa
ul. Księcia Witolda 49 lok. 4
50–202 Wrocław