Aktualności
Zarzut zatrzymania w sprawach frankowych niezgodny z dyrektywą 93/13/EWG
W dniu 8 maja 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny opowiedział się po stronie Frankowiczów. Wskutek zadanego pytania prejudycjalnego przez Sąd Okręgowy w Krakowie TSUE wydał postanowienie w sprawie o sygn. akt C‑424/22, w którym stwierdził, że niezgodne z dyrektywą Rady 93/13/EWG w kontekście stwierdzenia nieważności umowy kredytu zawartej pomiędzy instytucją finansową a konsumentem jest powołanie się przez tę instytucję na prawo zatrzymania, gdyż prowadzi to do uzależnienia przysługującej konsumentowi możliwości uzyskania przez niego zapłaty kwot, które zasądzono od wskazanej instytucji finansowej.
Zarzut zatrzymania – czym jest?
Prawo zatrzymania, które było przedmiotem pytania prejudycjalnego zostało uregulowane w art. 496 Kodeksu cywilnego. Jest to instytucja, która w sytuacji odstąpienia od umowy i dokonania zwrotu świadczeń, pozwala każdej ze stron na zatrzymanie świadczenia do momentu, gdy druga strona nie zaofiaruje jego zwrotu. Realizacja prawa zatrzymania następuje najczęściej przez złożenie oświadczenie woli lub czynność procesową. Celem procesowym takiego zarzut jest spowodowanie uzależnienia wykonania obowiązku od jednoczesnego spełnienia świadczenia przez drugą stronę.
Odmienne zdanie Sądu Najwyższego
Spór dotyczący możliwości skorzystania z prawa zatrzymania przez Banki od kilku lat powoduje niemałe emocje wśród Frankowiczów. Bowiem dotychczas jako podstawę takiego zarzutu wskazywano uchwałę Sądu Najwyższego z 2021 r. w sprawie o sygn. akt III CZP 6/21, w której stwierdzono, że niezależnie od wzajemnego charakteru umowy, zarzut zatrzymania jest możliwy. Wprawdzie taki pogląd wielokrotnie był negowany przez sądy powszechne, jednakże pojawiały się takie orzeczenia, które zarzut zatrzymania uwzględniały.
Postanowienie TSUE
Wydane postanowienie TSUE w dniu 8 maja 2024 r. jedynie potwierdza dotychczasową przyjętą linię orzeczniczą oraz w większym stopniu precyzuje podobne orzeczenie wydane w grudniu 2023 r. w sprawie o sygn. akt C‑28/22. Bowiem we wskazanym orzeczeniu stwierdzono, że zarzut zatrzymania nie jest dopuszczalny, gdyż uniemożliwiałby możliwość dochodzenia odsetek za opóźnienie.
Skutki
Nie budzi wątpliwości, że wydane postanowienie przez TSUE będzie miało swoje skutki. Dla Frankowiczów będą one oczywiście pozytywne. Dzięki wspominanemu orzeczeniu zarzut zatrzymania nie powinien pojawiać się już w pismach procesowych Banków oraz przyczyniać się do dalszych zmartwień. Przyczyna jakiego twierdzenia jest oczywista, Banki nie mają zbyt wielu szans na jego uwzględnienie, a zatem bezcelowa jest kolejna ilość makulatury. Kolejnym pozytywnym aspektem takiego orzeczenia jest możliwość zasądzenia odsetek za opóźnienia. Natomiast przyczynę do zmartwień zdecydowanie mają Banki, które kolejny raz muszą zmierzyć się z nieprzychylnym dla nich orzecznictwem TSUE.
Paulina Bończyk
Aplikantka radcowska
Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa sp.k.
anty-chf
01 W CIEBIE
02 W SIEBIE
03 W SPRAWIEDLIWOŚĆ
stały rozwój
Co nas wyróżnia?
Profesjonalność
Szybkość
Wszelkie czynności organizowane są maksymalnie w terminie do 3 dni roboczych. Kontakt konsultanta w terminie do 24h od dnia otrzymania formularza. Analiza umowy w terminie 3 dni od czasu otrzymania skanu umowy.
Nowoczesność
Efektywność
Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.
Zadzwoń
Tel. biuro (9:00 – 16:00):
+48 798 284 889
Napisz
Siedziba firmy
L.Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa Spółka Komandytowa
ul. Księcia Witolda 49 lok. 4
50–202 Wrocław