Aktualności
Uchwała w sprawie „frankowiczów”. SN odpowiedział na pytania Rzecznika Finansowego.
Dnia 7 maja Sąd Najwyższy w siedmioosobowym składzie Izby Cywilnej odniósł do pytań zadanych przez Rzecznika Finansowego, prof. Mariusza Goleckiego. Pytania te dotyczyły ustalenia, co dokładnie zwracają sobie nawzajem strony w sytuacji stwierdzenia nieważności umowy kredytowej oraz czy przysługuje im roszczenie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału. Ponadto w przypadku odpowiedzi pozytywnej, Rzecznik zadał kolejne pytania dotyczące sposobu rozliczenia między stronami – czy będzie się to odbywało za pomocą teorii salda czy dwóch kondykcji, a także od kiedy powinno liczyć się termin przedawnienia – czy od momentu stwierdzenia nieważności umowy kredytowej, czy od daty wypłaty kredytu.
Sąd Najwyższy stwierdził w Uchwale, że umowa kredytu, która zawiera postanowienia abuzywne, nie ulega natychmiastowemu rozwiązaniu. Kredytobiorca, który dowiedział się o abuzywności postanowień umowy może zgodzić się na jej naprawę, która będzie miała skutek z mocą wsteczną – czyli będzie obowiązywała od daty zawarcia umowy. Natomiast brak zgody konsumenta na naprawę oznaczać będzie pojawienie się roszczeń po stronie banku oraz po stronie konsumenta. Jak bowiem stwierdził SN, stronom umowy kredytowej przysługują odrębne roszczenia o zwrot świadczeń spełnionych w wykonaniu umowy, czym potwierdził swoje wcześniejsze orzecznictwo (np. orzeczenie III CZP 11/20) dotyczące rozliczania się stron na podstawie teorii dwóch kondykcji, a nie teorii salda.
Warto jednak pamiętać o instytucji potrącenia wynikającej z przepisów Kodeksu cywilnego, z której skorzystać może każda strona. Może to ułatwić w znacznym stopniu rozliczenie pomiędzy stronami, przede wszystkim jednak konsumentom, dla których jednorazowy zwrot całej kwoty zaciągniętego kredytu mógłby okazać się problematyczny.
W kwestii przedawnienia SN doszedł do wniosku, że banki mogą żądać zwrotu wypłaconej kwoty kredytu od chwili, w której umowa stała się bezskuteczna. Z tego twierdzenia wynika również fakt, iż 10 letni termin przedawnienia roszczeń konsumentów o zwrot rat, które zapłacili biegnie od momentu, w którym konsument dowiedział się o abuzywności postanowień umowy.
Podjęta przez SN w sprawie o sygn. akt. III CZP 6/21 uchwała ma moc zasady prawnej.
anty-chf
W co wierzymy?
01 W CIEBIE
Pierwszy krok to znalezienie w sobie siły, wytrwałości i motywacji, do podjęcia walki o unieważnienie umowy kredytowej w CHF. Korzyści znacząco przekraczają trud włożony w cały proces, dlatego warto to zrobić.
02 W SIEBIE
Drugi krok to zaufanie naszemu zespołowi doświadczonych prawników. Jesteśmy przekonani, że potrafimy sprostać każdemu wyzwaniu, dlatego większość naszych początkowych działań jest bezpłatna.
03 W SPRAWIEDLIWOŚĆ
Każda sprawa związana z kredytem frankowym może być wygrana. Na przestrzeni lat poznaliśmy treść większości umów zawieranych przez banki z kredytobiorcami i wiemy, że znaczna część jest niezgodna z prawem.
stały rozwój
Co nas wyróżnia?
Profesjonalność
Zespół obecny od kilkunastu lat na rynku specjalizujący się w sprawach gospodarczych oraz cywilnych. Wspierany przez zespół profesjonalistów z finansów, ekonomii oraz księgowości.
Szybkość
Wszelkie czynności organizowane są maksymalnie w terminie do 3 dni roboczych. Kontakt konsultanta w terminie do 24h od dnia otrzymania formularza. Analiza umowy w terminie 3 dni od czasu otrzymania skanu umowy.
Nowoczesność
Preferujemy kontakt telefoniczny oraz mailowy, który przedkładamy nad spotkania bezpośrednie. Dla Ciebie, Dla Twojego Czasu.
Efektywność
Wysoki procent wygranych spraw w sądzie w sprawach prawnych, cywilnych oraz gospodarczych przedkładamy na batalie sądowe z Frankiem.
Zasada nr 1 – nigdy nie trać pieniędzy.
Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.
Warren Buffett
Zadzwoń
Tel. biuro (9:00 – 16:00):
+48 798 284 889
Napisz
Siedziba firmy
L.Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa Spółka Komandytowa
ul. Księcia Witolda 49 lok. 4
50–202 Wrocław