Aktualności
Zabezpieczenie w sprawach frankowych
Ze statystyk wynika, że coraz więcej frankowiczów decyduje się na batalię sądową z bankami. Samo wytoczenie powództwa nie oznacza jednak automatycznego wstrzymania spłaty ich rat kredytowych. Frankowicze mogą jednak wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie na czas rozpoznawania sprawy.
W przypadku ustalenia przez sąd nieważności umowy kredytobiorca zobowiązany jest jedynie do zwrotu tego, co od banku otrzymał, a więc obowiązek ten ograniczony jest co do zasady tylko do wysokości kapitału – do kwoty, jaką kredytobiorca otrzymał od banku. Bardzo często po kilkunastu latach spłaty, kredytobiorca spłaca całą równowartość otrzymanego kapitału albo kredytobiorca wpłacił na rzecz banku kwotę wyższą. W takim przypadku możliwe będzie wystąpienie z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia. Ważne jest, aby, kredytobiorca udowodnił, że spłacił już więcej niż pożyczył mu bank, bowiem takie wnioski, zgodnie z ugruntowaną już linią orzeczniczą sądy uwzględniają
Istotne w tym przypadku będzie, tak jak przy okazji każdego wniosku o zabezpieczenie w postępowaniu cywilnym uprawdopodobnienie roszczenia i interesu prawnego.
W praktyce będzie to oznaczało, że we wniosku należy uargumentować na czym polega utrudnienie w osiągnięciu celu procesu i podkreślić że jest to poważne utrudnienie. Warto rozważyć dobranie argumentów przeciwko tym bankom, które przechodzą trudności finansowe, wykazując przy tym, że bank będący stroną w procesie jest lub w przyszłości może okazać się niewypłacalny. To może być kluczem do sukcesu w zabezpieczeniu roszczeń. Wstrzymanie spłaty kredytu ma uchronić przed powstawaniem zobowiązań, których przyszła przymusowa egzekucja (po długotrwałym, kolejnym postępowaniu) jest wątpliwa. Jest to istota wniosku, kredytobiorca dlatego występuje z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia o ustalenie nieważności umowy kredytowej, bowiem obawia się o późniejsze właściwe rozliczenie z bankiem. Długotrwałość procesu i bieżące spłaty w trakcie jest trwania mogą prowadzić do utraty pieniędzy pomimo korzystnego wyroku, podkreślenie tej okoliczności również powinno się znaleźć we wniosku. Wykazanie zatem, że kredyt został nadpłacony poprzez przedstawienie stosownej dokumentacji wraz z odpowiednim uargumentowaniem wniosku stanowi klucz do sukcesu.
W takim przypadku sąd może, w oparciu o przepisy postępowania cywilnego zabezpieczyć roszczenia kredytobiorcy na czas trwania postępowania w ten sposób, że wstrzyma obowiązek dokonywania przez kredytobiorcę spłat rat kredytu do czasu uprawomocnienia się wyroku w sprawie. To ważna wiadomość dla frankowiczów, bowiem zabezpieczenie pozwala im na chwilę oddechu, w związku z tym, że przez okres trwania sporu sądowego nie będą musieli płacić bankowi kolejnych rat kredytu.
anty-chf
01 W CIEBIE
02 W SIEBIE
03 W SPRAWIEDLIWOŚĆ
stały rozwój
Co nas wyróżnia?
Profesjonalność
Szybkość
Wszelkie czynności organizowane są maksymalnie w terminie do 3 dni roboczych. Kontakt konsultanta w terminie do 24h od dnia otrzymania formularza. Analiza umowy w terminie 3 dni od czasu otrzymania skanu umowy.
Nowoczesność
Efektywność
Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.
Zadzwoń
Tel. biuro (9:00 – 16:00):
+48 798 284 889
Napisz
Siedziba firmy
L.Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa Spółka Komandytowa
ul. Księcia Witolda 49 lok. 4
50–202 Wrocław