Aktualności
W sprawach frankowych głos jest po stronie sądów odwoławczych
Z informacji wynikających z wywiadu z wiceprzewodniczącym XXVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie — czyli wydziału frankowego, sędzią Piotrem Bednarczykiem w sprawach frankowych orzeczenia pierwszej instancji są już w zasadzie jednolite. Jak stwierdza sędzia, we wspomnianym wydziale „frankowym”, w którym zasiada 21 sędziów, udało się wypracować pewne schematy decyzyjne, swego rodzaju check-listy dotyczące postępowań w sprawie niektórych umów, które pozwalają na szybsze procedowanie tych spraw. Według sędziego dzięki temu liczba wydawanych orzeczeń wzrasta. Z pewnością szybsze procedowanie jest skutkiem specjalizacji tej grupy sędziów, bowiem problemy, które pojawiają się w toku postępowaniu są rozwiązywane przez specjalistów w dziedzinie jaką są spory sądowe w sprawach frankowych.
Sędzia zauważa, że powyższe okoliczności mają duży wpływ na ujednolicenie orzecznictwa. Przykładem ujednolicania mogą być sprawy dotyczące zabezpieczeń powództwa w postaci wstrzymania obowiązku spłacania kolejnych rat kredytów frankowych. W czerwcu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał precedensowe postanowienie w sprawie XXVIII Cz 5/21, które stało się wyznacznikiem wydziałowej linii w tym zakresie. W tych sprawach, w których są przesłanki do stwierdzenia nieważności umowy, a kapitał umowy został spłacony, wniosek o zabezpieczenie poprzez wstrzymanie płatności kolejnych rat jest uwzględniany.
Sędzia uważa, że teraz sądy drugiej instancji będą kluczowe w dalszym rozwoju orzecznictwa sądowego w sprawie sporów frankowych: „Teraz ruch jest po stronie instancji odwoławczej. Orzeczenia pierwszej instancji są względnie jednolite. Sądy odwoławcze powinny teraz zaaprobować — lub nie – proponowane przez nas rozwiązania prawne, zarówno na gruncie wykładni prawa materialnego jak i w zakresie proceduralnego przebiegu procesów, a z tym ciągle jest problem. Nawet w odniesieniu do wydawałoby się utrwalonych instytucji jak pozew z żądaniem ewentualnym SN potrafi zaskoczyć, jeśli orzeczenie zapadło w sprawie frankowej. Podam dla przykładu uchwałę III CZP 70/20, która dotyka tej materii”
Wydaje się zatem, że prokonsumencka linia orzecznicza w sądach pierwszej instancji jest już ugrtuntowana. Zważywszy na to, że nawet te sądy apelacyjne, które nie zawsze były przychylne frankowiczom, np. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmieniają wyraźnie swoją linię na rzecz frankowiczów, kredytobiorcy, którzy wytoczyli sprawę bankowi, mogą spać spokojnie.
anty-chf
01 W CIEBIE
02 W SIEBIE
03 W SPRAWIEDLIWOŚĆ
stały rozwój
Co nas wyróżnia?
Profesjonalność
Szybkość
Wszelkie czynności organizowane są maksymalnie w terminie do 3 dni roboczych. Kontakt konsultanta w terminie do 24h od dnia otrzymania formularza. Analiza umowy w terminie 3 dni od czasu otrzymania skanu umowy.
Nowoczesność
Efektywność
Zasada nr 2. – nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1.
Zadzwoń
Tel. biuro (9:00 – 16:00):
+48 798 284 889
Napisz
Siedziba firmy
L.Zielonka i Wspólnicy Kancelaria Prawna i Podatkowa Spółka Komandytowa
ul. Księcia Witolda 49 lok. 4
50–202 Wrocław